książka „Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera”


Książka ilość:








Ebook (PDF) ilość:


* Obowiązuje regulamin zakupów

Książka jest skierowana do ludzi posiadających zespół Aspergera oraz osób z ich otoczenia: rodziny, nauczycieli, terapeutów…

Kim jestem?”, „Co sprawia, że tak ciężko odnaleźć mi się w świecie?”, „Dlaczego nie jestem rozumiany i akceptowany przez innych?” – czy zadawałeś sobie kiedykolwiek takie pytania? Spróbujmy wspólnie poszukać na nie odpowiedzi. One są tylko w tobie, nikt inny ich nie zna i nikt nie może rozwiązać twoich problemów, bo tak naprawdę nic o tobie nie wie. Nikt nie ma prawa robić nic za ciebie. Twoja przeszłość i przyszłość należą tylko do ciebie.

Napisałam tę książkę, bo mam podobne doświadczenia do twoich i mogę ci pomóc. Doskonale wiem, jak ważne dla ludzi z zespołem Aspergera jest to, by wiedzieli, jak unikać sytuacji wywołujących cierpienie. Być może właśnie tobie uda się osiągnąć szczęście i sukces bez bólu, który był i jest udziałem wielu dorosłych osób z zaburzeniami rozwojowymi. Chcę podzielić się z tobą moją wiedzą i przemyśleniami, abyś mógł lepiej zrozumieć przede wszystkim sam siebie, ale też tych, którzy cię otaczają i ich reakcje na to, co mówisz, co robisz, jaki jesteś. Mam nadzieję, że moje wskazówki okażą się przydatne i dzięki nim będzie ci się żyło łatwiej.

Joanna Ławicka – doktor nauk społecznych, pedagog specjalny, współtwórca Fundacji Prodeste z Opola, od 2012 roku prezes zarządu. Autorka licznych publikacji naukowych i popularyzatorskich oraz komputerowych gier edukacyjnych we współpracy z PWN. Prywatnie – człowiek z pasją, działa na rzecz rozwoju turystyki i kultury, wychowuje trzy córki. Diagnozę zespołu Aspergera otrzymała w wieku 28 lat.

CO DLA SIEBIE ZNAJDZIESZ?

Poszukaj odpowiedzi na pytania , które warto poznać, niezależnie od tego, kim i jakim się jest… Znajdź źródła Mocy i dowiedz się…

  • Jakie są rozwojowe źródła różnorodności wśród ludzi
  • Jak zrozumieć świat społeczny
  • Czym jest odmienność sensoryczna, jak sobie z nią radzić i jak ją wykorzystać do swoich celów
  • Dlaczego ludzie są interesującym zjawiskiem i co z tego wynika dla Człowieka
  • Jak angażować specjalistów do pomagania sobie lub… im odmawiać
  • W jaki sposób rozwijać swoje myślenie społeczne
  • Jak wpływać pozytywnie na swoją przyszłość

„Książka Nie jestem kosmitą to lektura obowiązkowa dla wszystkich osób ze zdiagnozowanym zespołem Aspergera, w szczególności tych, które dopiero wkraczają w dorosłe życie.”

„Kiedyś chciałam być osobą neurotypową. Po wielu latach zrozumiałam, że tak naprawdę kryła się za tym jedynie chęć bycia akceptowaną. Teraz wiem, że jesteśmy całkowicie w porządku – i ja, i mój autystyczny mózg. Ludzie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu powinni być uczeni takiego nastawienia do siebie od wczesnego dzieciństwa.
Ta książka nie próbuje nikogo zmieniać w człowieka, którego rozwój przebiegł w typowy sposób. Nie ma w niej też ciągłego wpędzania w poczucie winy z powodu odmienności oraz powtarzania: MUSISZ SIĘ ZMIENIĆ. Ludzie i tak zmieniają się z upływem czasu. Jest to zupełnie naturalne i dotyczy także osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Nienaturalna jest za to konieczność ciągłego odgrywania „normalnego” wbrew sobie, wyłącznie w celu usatysfakcjonowania innych. Muszą się z tym pogodzić zarówno osoby ze spektrum, jak i ich otoczenie . Nie ma sensu marnować życia na ciągłą walkę.
Nie jestem kosmitą to jedna z niewielu książek, które przedstawiają zespół Aspergera jako odmienność, a nie chorobę i cierpienie. Z publikacji tej młody człowiek dowie się, że nie jest zły ani uszkodzony – jest po prostu inny. Dowie się także, że zasługuje na szacunek ze strony innych ludzi, wliczając w to także terapeutów. Traktowanie dorastających i dorosłych ludzi ze spektrum jak małych, nic nie rozumiejących dzieci jest nagminne. Cieszę się, że ktoś o tym napisał. Jeszcze bardziej się ucieszę, kiedy któreś z „wiecznych dzieci” w końcu przeciwko temu zaprotestuje.
Książkę można wykorzystać też jako zeszyt ćwiczeń służących do lepszego poznania samego siebie. Wiele osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu unika autorefleksji, gdyż woli się zajmować swoim hobby. Tymczasem do sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie kluczowe jest poznanie własnego ja. Jaki jestem? Jak odbieram rzeczywistość? Jakie są moje relacje z ludźmi? Co jest dla mnie ważne? Jakie mam cele w życiu? Na te wszystkie pytania można odpowiedzieć sobie, korzystając z tabel umieszczonych w poszczególnych rozdziałach. Jako osoba z zespołem Aspergera bardzo lubię tabele i konkretne pytania. Są one dużo lepsze od skumulowanego tekstu, z którego trzeba samemu wywnioskować… no właśnie, co?
Wadą wielu poradników psychologicznych jest to, że są pełne treści, które nic nie wnoszą. Po ich przeczytaniu nadal nic nie wiemy. Tutaj treści są konkretne i zmuszają do myślenia. Wyjaśniają też wiele ludzkich zachowań. A przede wszystkim zachęcają do akceptacji samego siebie. Tego właśnie nam brakuje w „autystycznym środowisku”. Ważne jest, żeby o tym głośno mówić. Ważne jest również, żeby o tym mówili sami zainteresowani. Dlatego mam nadzieję, że Nie jestem kosmitą to dopiero początek polskiej serii książek pisanych przez osoby, u których zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu”.

Katja Schrödinger/strong> – informatyczka, autorka bloga koci świat asd o życiu osoby z zespołem Aspergera. Autorka projektu gry komputerowej AUSI (Autism Simulator). Zaburzenia ze spektrum autyzmu zdiagnozowano u niej w wieku 4 lat.

Crowdfunding

Nasza książka powstała dzięki Dobrej Stronie Mocy . Pomogliście nam Wy – ludzie, którym nie jest obce człowieczeństwo i zrozumienie, że odmienność, potrzeba odnalezienia się w życiu i udanych relacji z innymi to ważna rzecz dla… Człowieka . Projekt na portalu PolakPotrafi.pl był naszą szansą. Dzięki Wam ta szansa okazała się sukcesem.

Dziękujemy

janina placzek, repotec, banba,  justyna malinowska, marszalj, aszwarc21 izamojta, bartosz rybczak, dorota anders, alicja mojko, kll, aleksandra ras,  pukmusic.pl, małgorzata raś-noryńska, justyna puchałka-stecyk, kasia bulik, augustyniak, anna mezyk, agiwa, kasia anna, marcin wołowiec, marta tymowska – wicha, joanna p, ssobiepan, anna latusek, marjanna, sławomir winiarski, emilia liwocha, aleksandra oszczęda, marta kisilewicz, dawid jacaszek, rafał pogrzeba, maksymilian graczyk, klaudia tolman, katarzyna kąkolewska, maciej paszta, stefania masztal – sprutta, ewa brenda, małgorzata wyszyńska, dorota gulińska, dorota listowska – matera, ewelina zabłotni, ingeborga janikowska – lipszyc, anna pacut, agnieszka wodnicka, magdalena marzec, 08odbierz, joanna cichor, klaudia280209, monika bujak, krokodyl11, adam czaplarski, wioletta gurdak, golebiewska23, magdalena szczepanik, fakemailforfacebook, michał, michał kowalik, natalia biaduń, rafał motriuk, magdalena olejnik, ola celuch, igor chrobot, małgorzata horaczek, wojciech dratnal, bogumił wiatrowski, karolina gocłowska, jakub banasiak, dorota mucha, ania bulira, kasia pilc, karolina szejner, paweł siwek, kasia dymara, magdalena kotlarczyk, kamil szałach, bgbeata, anna kowalczyk, iza krassowska, doro13, renata sobon, domasia72, magdalena naleśniak, basmati, iza komar, marta.ip, jan juraszczyk, katarzyna siemieniuk, mojek-sm,  andrzej parszuto, anna zielińska, agnieszka kuligowska – jaworek, dorota potoręcka, wojciech koper, m.jagieła, joanna dzikowska – dałek, łukasz grajcar, joanna opyrchał – ryłko, michał wawrzyniak